Bankovní poplatky

Za vedení účtu - pravidelný měsíční poplatek, které banky klientům strhávají za vedení běžného nebo třeba úvěrového účtu. Obvykle se pohybuje v řádech desetikorun. Pokud se chcete tomuto poplatku na běžném účtu vyhnout, vyzkoušejte některý z účtů zdarma. Ten nabízí například Zuno, Air bank, mBank nebo FIO. Řada bank také nabízí nulový poplatek v případě určitého obratu za měsíc nebo trvalého uložení určité částky.

Za položku - obvykle za přijatou/odeslanou platbu nebo výběr z bankomatu. Přesná výše poplatku závisí na konkrétní bance. Některé tento poplatek neúčtují (např. mBank). Vybrané bankovní instituce také tyto poplatky odpouští, pokud máte na účtu uložený určitý finanční obnos nebo vám za měsíc přijde na účet větší částka (obvykle kolem deseti tisíc Kč a víc). Pokud chcete ušetřit na poplatcích, může být právě poplatek za položku částka, která vás měsíčně stojí nemalé peníze.

Za papírový výpis - poplatek za vyhotovení a zaslání výpisu z účtu v papírové podobě. Tohoto poplatku se můžete zbavit tak, že si zrušíte zasílání papírových výpisů a budete používat pouze ty elektronické. Pokud potřebujete výpisy například jako podklady pro účetní(ho) (nejčastěji živnostníci), můžete si je vygenerovat v internetovém bankovnictví. Druhou možností je navštívit kamennou pobočku a zažádat o výpis v papírové formě. Ty však banky obvykle zpoplatňují.

Za příchozí platbu - vítěz prvního ročníku ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek, kterou pořádá portal bankovnipoplatky.com

Za zjištění zůstatku přes bankomatvítěz ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek v roce 2012

Za vklad hotovosti na vlastní účet

Za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou

Za nadměrný vklad

Za výběr z bankomatu jiné banky

Za výběr z bankomatu vlastní banky

Za zrušení účtu

 

A další budeme přidávat postupně